• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Parafia pw. św. Polikarpa
Biskupa Męczennika
w Gdańsku-Osowej
Wspólnota Fatimska

Kult Matki Bożej Fatimskiej w naszej parafii


22 sierpnia 2001r. na Mszy świętej o godzinie 18.00 odprawianej przez ks. Proboszcza Wiesława Szlachetkę i ks. Andrzeja Sowińskiego /naszego parafianina, a obecnie również i wikariusza naszej parafii/ odbyło się uroczyste ustawienie figury MB Fatimskiej w  kaplicy parafialnej. Figura ta jest darem dla parafii  przywiezionym z Fatimy przez kilkuosobową  grupę naszych  parafian,  którzy w lipcu 2001r. pielgrzymując po różnych sanktuariach Europy dotarli również do Fatimy.
Figura  Matki Bożej poświęcona została przez ks. Andrzeja 15 lipca 2001r. w Kaplicy Objawień w Fatimie.  I można powiedzieć, iż tak został zainicjowany kult MB Fatimskiej w parafii św. Polikarpa w Gdańsku Osowej. Pani Fatimska w szczególny sposób otacza opieką naszą parafię, wspiera wszystkie dobre dzieła, oręduje za nami do Boga. 

13 października 2002r.  ks. Proboszcz Wiesław Szlachetka  odprawił pierwsze Nabożeństwo Fatimskie, którego główną intencją była  modlitwa o nawrócenie grzeszników i pokój na świecie. I tak jest do dziś. Każdego 13. dnia miesiąca o godzinie 20.00 gromadzą się w kaplicy czciciele Matki Bożej, by wspólną modlitwą różańcową wypełniać orędzie, które Maryja przekazała w Fatimie trójce pastuszków.  Piękna Pani mówiła:  "Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyjednać  pokój dla świata......módlcie się,  módlcie się wiele, czyńcie ofiary za grzeszników, gdyż wiele dusz idzie na wieczne potępienie, ponieważ nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.....Niech ludzie odmawiają Różaniec i pokutują za grzechy”.

Poprzez to nabożeństwo pokutne pragniemy chociaż w części odpowiedzieć na prośby Maryi skierowane do dzieci, a za ich pośrednictwem do całego świata.
Gromadzimy się również, by wypraszać za wstawiennictwem Maryi potrzebne łaski i błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla  całej naszej wspólnoty parafialnej i Kościoła w Ojczyźnie naszej, a od kilku miesięcy modlimy się również o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II, którego życie w sposób  szczególny zostało złączone z Matką Bożą z Fatimy.  
Różaniec Fatimski to bardzo owocne i ubogacające WSPÓLNOTĘ FATIMSKĄ nabożeństwo. W łączności duchowej z setkami  pielgrzymów z całego świata  modlącymi się w Fatimie czujemy powszechność Kościoła i moc modlitwy różańcowej, a poprzez kierowane do nas słowo kapłana  możemy zgłębiać  orędzie Maryi i jego wpływ na losy świata, a zwłaszcza Europy ,  poznawać historię objawień i treść tajemnic fatimskich, rozważać List Apostolski Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae, czy też fragmenty encykliki Redemptoris Mater.
 We wrześniu 2007r. spełniło się pragnienie serca wielu naszych parafian, bowiem pokaźna ich grupa mogła udać się z pielgrzymką do Fatimy, by tam u stóp Maryi , w miejscu świętym, czerpać z duchowego skarbca Kościoła i wypraszać błogosławieństwo dla naszej młodej przecież wspólnoty parafialnej.
  
Gorąco zachęcamy naszych Parafian, do przyłączenia się do grona czcicieli Matki Bożej Fatimskiej.

Irena Krzemińska

Filtr tytułów     Wyświetl: 
# Tytuł artykułu
1 ---