• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Parafia pw. św. Polikarpa
Biskupa Męczennika
w Gdańsku-Osowej

Galeria - Polanów 2009

Email Drukuj PDF

Pielgrzymka Warcino – Polanów 12.06.2009


Zapewne niewielu uczestników naszej pielgrzymki słyszało wcześniej o Górze Polanowskiej, jednym z trzech (obok Góry Chełmskiej i Rowokołu), znanych, dawnych miejsc kultu pogańskiego . Wznosi się ona na wysokość 156 m npm, ok. 2 km od Polanowa, niewielkiego miasteczka w powiecie koszalińskim. Za sprawą św. Ottona z Bambergu, któremu Pomorze zawdzięcza chrystianizację,
w XII w. stanęła na niej pierwsza, chrześcijańska kaplica. Dwieście lat później wznieśli ją na nowo cystersi. Przez wieki Góra Polanowska była celem pielgrzymek miejscowej (kaszubskiej) ludności, również za sprawą bijącego na jej zboczu źródła, którego wodzie przypisywano cudowne właściwości.
Tąż właśnie górę obraliśmy sobie, jako jeden z celów naszej wyprawy. Po kilkudziesięciominutowym marszu krętą, leśną ścieżką, minąwszy wspomniane wyżej źródełko i kapliczki Ścieżki Różańcowej, wyrzeźbione z drewna przez ludowych artystów, dotarliśmy na szczyt, gdzie naszym oczom ukazał się piękny widok: urocza drewniana kaplica z przylegającą do niej chatką, pokrytą gontem. Wszystko otoczone niebywale zadbaną małą architekturą i lasem. U progu kaplicy przywitał nas gospodarz tego cudownego miejsca, o. Janusz Jędryszek, franciszkanin, wiodący tutaj od sześciu już lat pustelniczy żywot. Ten były proboszcz z Darłowa, neokatechumen i charyzmatyczny ewangelizator, od razu ujął nas wszystkich żarem w głoszeniu Słowa Bożego, a jednocześnie niesłychanie trzeźwą oceną rzeczywistości. Ten, z pochodzenia Tczewiak, jednak władający biegle kaszubskim, jako jeden z celów swojej misji, obrał sobie przywrócenie tych ziem Kaszubom. W pustelni  ojca Janusza, przy świetle świec (nie ma tam nawet prądu) spędziliśmy trzy  ekscytujące godziny. Gospodarz stwierdził, że po dłuższym okresie milczenia (wszak to pustelnia), musi się wygadać, co czynił bardzo ciekawie.
Odprawił dla nas również  Mszę Św. w czasie  której o oprawę w języku kaszubskim zadbaliśmy sami.
Czytania wygłosiły Marzena Lachowska i Ela Zielińska. Psalmy odśpiewał Heniek Stachurski, a Modlitwę wiernych odprawił Franciszek Hejmowski. Oprawę muzyczną  śpiewem i gitarą wykonała Danka Rusiecka z córką Emilą, a do mszy służył jej syn Błażej.
Z Góry Polanowskiej wracaliśmy wzdłuż wspomnianej już Ścieżki Różańcowej uwzniośleni i z radością w  sercach. Nawet deszcz, który nam wiernie towarzyszył przez większość czasu, przestał padać i wyjrzało wieczorne słońce.


Mariusz Stopowski
ZK-P Gdańsk Osowa – parafia św. Polikarpa