• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Parafia pw. św. Polikarpa
Biskupa Męczennika
w Gdańsku-Osowej

Boże Ciało w naszej Parafii

Email Drukuj PDF

 

    Nazwa Boże Ciało, która wywodzi się z łacińskiego „Corpus Domini” (Ciało Pańskie), określa uroczystość eucharystyczną obchodzoną w czwartek po niedzieli Trójcy Świętej. Po raz pierwszy obchodzono tę uroczystość w 1246 roku w belgijskiej diecezji Liege z inspiracji objawień św. Julianny z Cornillon jako zadośćuczynienie za błędne nauki kwestionujące realną obecność Chrystusa w Eucharystii oraz w celu umożliwienia wiernym oglądania Najświętszego Sakramentu. W 1264 roku Papież Urban IV ustanowił to święto dla całego Kościoła.

  Zewnętrzną formę obrzędu liturgicznego stanowi uroczysta procesja do czterech ołtarzy, z konsekrowaną hostią niesioną w monstrancji, którą na zakończenie kapłan udziela błogosławieństwa na cztery strony świata. Później z tą procesją związano także modlitwy błagalne o odwrócenie nieszczęść, czego wyrazem są jeszcze dziś śpiewane suplikacje („Święty Boże”). Od czasów reformacji udział w procesji traktowano jako publiczne wyznanie wiary w prawdę o przeistoczeniu, odrzucaną przez protestantów. W okresie baroku wytworzył się zwyczaj ubogacania tej uroczystości widowiskami teatralnymi, w których przedstawiano sceny z historii zbawienia od stworzenia świata, poprzez proroctwa i figury ze Starego Testamentu, aż do Ostatniej Wieczerzy, męki Pańskiej i sądu ostatecznego. Poszczególne sceny wystawiane przy kolejnych ołtarzach były przygotowywane przez bractwa parafialne i cechy miasta. W Polsce po raz pierwszy Uroczystość Bożego Ciała obchodzono w roku 1320 w diecezji krakowskiej.


Boże Ciało w naszej Parafii


      W tym roku, po raz pierwszy w historii, procesja Bożego Ciała odbędzie się w granicach naszej Parafii. Rozpocznie się bezpośrednio po Mszy św. o godz.10.30. Przejdzie ulicami: Wodnika, Kielnieńską, Galaktyczną, Jednorożca i zakończy się Mszą św. w naszej Kaplicy.


          Prosimy, aby symboliczne ołtarze przygotowali:

• Pierwszy ołtarz - Parafinie z ulic Wodnika i Jednorożca (na skrzyżowaniu w okolicy Podkowy);
• Drugi ołtarz – Parafianie z ulicy Kielnieńskiej i Osiedla Gdyńskiego (w okolicy sklepu Państwa Schurowskich);
• Trzeci ołtarz – Parafianie z ulicy Galaktycznej (w okolicy Państwa Wilkowskich);
• Czwarty ołtarz – przygotuje Rada Duszpasterska (przy naszej Kaplicy).


Porządek procesji:
1. Krzyż
2. Dzieci z pierwszej rocznicy Komunii     
3. Dzieci pierwszokomunijne
4. Dziewczynki sypiące kwiaty
5. Służba liturgiczna Ołtarza
6. Najświętszy Sakrament
7. Wspólnota św. Faustyny
8. Wspólnota św. Ojca Pio 
9. Wspólnota Marana-tha 
10.  Wspólnota Biblijna
11.  Krąg Rodzin
12.  Pozostali wierni (zabieramy ze sobą śpiewniki lub książeczki do nabożeństwa).                     

Do udziału w procesji szczególnie zapraszamy dziewczynki sypiące kwiaty. Próby dla tych dziewczynek: w poniedziałek, wtorek, środę o godz. 17.00 przy naszej Kaplicy. Zapraszamy też Panów do niesienia baldachimu i do pomocy w organizacji procesji. Spotkanie – w środę o godz. 19.00.