• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Parafia pw. św. Polikarpa
Biskupa Męczennika
w Gdańsku-Osowej

Jałmużna Wielkopostna

Email Drukuj PDF


 Image

W czasie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych głosem ewangelicznego zaproszenia do postawy pokory i dzieł miłosierdzia. Każde poświęcenie się dla dobra innych jest najbardziej czytelnym wyrazem miłości bliźniego. Niedoścignionym wzorem jest  dla nas Jezus Chrystus, który „do końca nas umiłował”. Akcja „Jałmużna Wielkopostna” jest ekumeniczną akcją Caritas Kościoła Katolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego i Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Diecezjalne Caritas prowadzą na terenie całego kraju 175 Stacji Opieki Caritas, z których korzysta ponad 452 tys. osób w różnym wieku. Pod egidą Caritas działa też 9 hospicjów stacjonarnych i 58 hospicjów domowych opiekujących się 2600 pacjentami. Ponadto 835 chorych korzysta z 15 zakładów opiekuńczo-leczniczych, istnieje także ponad 100 ośrodków rehabilitacyjnych, Rodzinne Domy Pomocy oraz Domy dla Osób z Chorobą Alzheimera i innymi chorobami demencyjnymi.

W tym celu zostały przygotowane skarbonki jałmużny wielkopostnej. Jeśli ktoś chciałby się włączyć w tę akcję pomocy, to może wziąć jedną ze skarbonek, które wyłożone są na stoliku przy wyjściu z Kaplicy. Zakończenie akcji  – w Wielką Sobotę. Wtedy te skarbonki jałmużny wielkopostnej przynosimy wraz ze „święconką”.

Ks. Proboszcz Wiesław Szlachetka