• Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Parafia pw. św. Polikarpa
Biskupa Męczennika
w Gdańsku-Osowej
Grupy parafialne
 • Schola dziecięca

  Scholka Dziecięca działa w Parafii św. Polikarpa Biskupa Męczennika od września 2001 roku. Jej głównym zadaniem jest animowanie wspólnego śpiewu podczas niedzielnych Mszy świętych dla młodszych dzieci o godzinie 10:45, a także uświetnianie uroczystości parafialnych (szczególnie z udziałem dzieci). Do chórku należy ok. 25 osób w wieku od 4 do 11 lat. Co tydzień w niedzielę  o godz. 10:10, spotykają się na próbie śpiewu w kawiarence parafialnej przy Kaplicy św. Polikarpa.

   

  W czasie roku szkolnego dzieci biorą udział w imprezach integracyjnych, warsztatowych i artystycznych. Są to min.:
  • Ogniska integracyjne (z udziałem rodziców)
  • Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne (wyjazdy)
  • Cecyliada (festiwal chrześcijańskiego śpiewu)
  • Wieczór Kolęd
  • Osowiada – festyn parafialny

   

  Do uczestnictwa w scholce zapraszamy  wszystkie dzieci, które chcą i lubią śpiewać. Nie są wymagane żadne szczególne uzdolnienia muzyczne, nie ma też wstępnych przesłuchań. Zapraszamy zarówno dziewczynki jak i chłopców Laughing

   

  Opiekun scholki - Grzegorz Grochowski

   

 • Wspólnota Marana Tha

   

  WSPÓLNOTA MARANA THA
  W NASZEJ PARAFII

   

  Wspólnota Marana Tha jest katolicką wspólnotą modlitewno-ewangelizacyjną. Ma ona charakter nieformalny i znajduje się w nurcie Odnowy w Duchu Świętym .
  Celem wspólnoty jest nowa ewangelizacja, do której wzywał papież Jan Paweł II, oraz katechizacja dorosłych w parafii. Szczególną wagę w działalności wspólnoty przykłada się do pogłębiania znajomości Słowa Bożego, teologii katolickiej (przede wszystkim w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego), regularnych spotkań z Chrystusem w sakramencie Eucharystii i pojednania.

  Wspólnota Marana Tha powstała przy Parafii Św. Polikarpa po Rekolekcjach Wspólnoty Marana-Tha w Osowie, w kwietniu 2007 roku. Jesteśmy częścią Wspólnoty prowadzonej przez księdza Profesora Andrzeja Kowalczyka, wykładowcę Gdańskiego Seminarium Duchownego i Egzorcystę Diecezjalnego.
  Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy, rozważań i dyskusji.
  Na spotkaniach rozważamy słowa Pisma Świętego, spoglądamy na nasze życie w jego kontekście, dzielimy się doświadczeniami we wdrażaniu nauki Chrystusa w życiu codziennym. W sposób szczególny wspieramy się modlitwą, w którą włączona jest cała Wspólnota. Żywo angażujemy się w inicjatywy społeczne i charytatywne.
  Wspierając się słowami Biblii, Katechizmu Kościoła Katolickiego, wyjaśnieniami ludzi Kościoła i nauki "otwieramy oczy i serce dla BOGA” starając się odpowiedzieć na nurtujące nas, często trudne pytania. Wiele odpowiedzi znajdujemy wśród ludzi, z którymi spotkamy, ich świadectwa są autentyczne, namacalne.

   
  Grupa Marana-Tha prowadzi 3 Róże Różańcowe:
  - W intencji Ojczyzny - zapraszamy chętnych, są jeszcze wolne miejsca
  - Różaniec za Dzieci
  - Różaniec w intencjach Grupy Marana-Tha i rodzin - zapraszamy chętnych, są eszcze wolne miejsca

   

  PRZYJDŹ, ZAPRAGNIJ GŁĘBIEJ POZNAĆ PRAWDĘ, KTÓRA CIĘ WYZWOLI

   

  Nazwa „Marana Tha” to słowa w języku aramejskim i oznaczają:

  „Przyjdź, Panie”. 
  Występują one w  1Kor 16, 22 oraz w Ap 22,20.

   

   

 • Grupa Modlitwy Ojca Pio
  DZIEŃ ŚWIĘTEGO OJCA PIO
  W NASZEJ PARAFII i GRUPY MODLITWY
   
  W niedzielę Miłosierdzia Bożego 30 marca 2008 roku nasza parafia przeżywać będzie dzień świętego ojca Pio. Z tej okazji przybędzie do nas ojciec BOGUSŁAW PIECHUTA OFMCap., krajowy moderator Grup Modlitwy Ojca Pio w Polsce, który wygłosi konferencje dotyczące postaci ojca Pio. Kult tego świętego ma swój szczególny wyraz w Grupach Modlitwy Ojca Pio. Takich grup w Polsce jest ok. 300 ale tylko kilkadziesiąt jest oficjalnie zarejstrowanych w San Giovanni Rotondo.

  Grupy Modlitwy są owocem kapłańskiej posługi ojca Pio. Wiernym, którzy przychodzili ze swoimi troskami i kłopotami, ojciec Pio radził, by się modlili. Modlitwa była jakby złotą nicią całego jego nauczania, bezcennym owocem jego życia jako kapłana i zakonnika. Ojciec Pio żył modlitwą w klasztornej celi i przy ołtarzu, w konfesjonale i we wszystkich kontaktach z ludźmi. Z czasem powstała spontaniczna potrzeba modlitwy wspólnej. Pierwsze Grupy Modlitwy powstały około 1947 roku. Wkrótce, w 1949 roku, powstał pierwszy statut Grup Modlitwy. Określał on zadania grupy i obowiązki do których należała m.in. modlitwa wspólna pod przewodnictwem kapłana przynajmniej raz w miesiącu, uczynki miłosierdzia chrześcijańskiego, prowadzenie przykładnego życia religijnego.

  Od początku Grupy Modlitwy ojca Pio były związane ze szpitalem w San Giovanni Rotondo, który nosi znamienną nazwę „Dom Ulgi w Cierpieniu”. Z czasem zaczęły powstawac Grupy Modlitwy w różnych parafiach Włoch oraz poza ich granicami.

  W naszej gdańskiej archidiecezji istnieje zaledwie kilka Grup Modlitwy Ojca Pio. Pragniemy także w naszej Parafii św. Polikarpa w Gdańsku Osowej zawiązac podobną grupę. W niedzielę 30 marca dokonamy pierwszych zapisów chętnych do tej nowej wspólnoty parafialnej. W czasie najbliższej pielgrzymki parafialnej do sanktuariów Włoch (24 czerwca – 10 lipca) pragniemy odwiedzic miejscowości a jednocześnie sanktuaria związane z osobą ojca Pio: Pietrelcinę i San Giovanni Rotondo.

  Serdecznie zachęcamy naszych drogich Parafian do wstępowania do Grupy Modlitwy Ojca Pio.


 • Wspólnota Fatimska

  Kult Matki Bożej Fatimskiej w naszej parafii


  22 sierpnia 2001r. na Mszy świętej o godzinie 18.00 odprawianej przez ks. Proboszcza Wiesława Szlachetkę i ks. Andrzeja Sowińskiego /naszego parafianina, a obecnie również i wikariusza naszej parafii/ odbyło się uroczyste ustawienie figury MB Fatimskiej w  kaplicy parafialnej. Figura ta jest darem dla parafii  przywiezionym z Fatimy przez kilkuosobową  grupę naszych  parafian,  którzy w lipcu 2001r. pielgrzymując po różnych sanktuariach Europy dotarli również do Fatimy.
  Figura  Matki Bożej poświęcona została przez ks. Andrzeja 15 lipca 2001r. w Kaplicy Objawień w Fatimie.  I można powiedzieć, iż tak został zainicjowany kult MB Fatimskiej w parafii św. Polikarpa w Gdańsku Osowej. Pani Fatimska w szczególny sposób otacza opieką naszą parafię, wspiera wszystkie dobre dzieła, oręduje za nami do Boga. 

  13 października 2002r.  ks. Proboszcz Wiesław Szlachetka  odprawił pierwsze Nabożeństwo Fatimskie, którego główną intencją była  modlitwa o nawrócenie grzeszników i pokój na świecie. I tak jest do dziś. Każdego 13. dnia miesiąca o godzinie 20.00 gromadzą się w kaplicy czciciele Matki Bożej, by wspólną modlitwą różańcową wypełniać orędzie, które Maryja przekazała w Fatimie trójce pastuszków.  Piękna Pani mówiła:  "Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyjednać  pokój dla świata......módlcie się,  módlcie się wiele, czyńcie ofiary za grzeszników, gdyż wiele dusz idzie na wieczne potępienie, ponieważ nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.....Niech ludzie odmawiają Różaniec i pokutują za grzechy”.

  Poprzez to nabożeństwo pokutne pragniemy chociaż w części odpowiedzieć na prośby Maryi skierowane do dzieci, a za ich pośrednictwem do całego świata.
  Gromadzimy się również, by wypraszać za wstawiennictwem Maryi potrzebne łaski i błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla  całej naszej wspólnoty parafialnej i Kościoła w Ojczyźnie naszej, a od kilku miesięcy modlimy się również o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II, którego życie w sposób  szczególny zostało złączone z Matką Bożą z Fatimy.  
  Różaniec Fatimski to bardzo owocne i ubogacające WSPÓLNOTĘ FATIMSKĄ nabożeństwo. W łączności duchowej z setkami  pielgrzymów z całego świata  modlącymi się w Fatimie czujemy powszechność Kościoła i moc modlitwy różańcowej, a poprzez kierowane do nas słowo kapłana  możemy zgłębiać  orędzie Maryi i jego wpływ na losy świata, a zwłaszcza Europy ,  poznawać historię objawień i treść tajemnic fatimskich, rozważać List Apostolski Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae, czy też fragmenty encykliki Redemptoris Mater.
   We wrześniu 2007r. spełniło się pragnienie serca wielu naszych parafian, bowiem pokaźna ich grupa mogła udać się z pielgrzymką do Fatimy, by tam u stóp Maryi , w miejscu świętym, czerpać z duchowego skarbca Kościoła i wypraszać błogosławieństwo dla naszej młodej przecież wspólnoty parafialnej.
    
  Gorąco zachęcamy naszych Parafian, do przyłączenia się do grona czcicieli Matki Bożej Fatimskiej.

  Irena Krzemińska

 • Chóry i zaspoły muzyczne
  Chóry parafialne, zespoły muzyczne, zrzeszenia kulturalne
 • Organizacja parafii
  Rada duszpasterska, pomoc parafilana
 • Grupy i wspólnoty modlitewne
  Grupy modlitewne, wspólnoty biblijne, służba ołtarza
  lp 
  Nazwa wspólnoty
  Opiekun duchowy
  Animatorzy 
  Telefon

  Spotkanie formacyjne

  i msza święta

  1 Róża Różańcowa pw. św.s.Faustyny Krystyna Karczyńska 603-418-120 
  pierwszy piątek m-ca
  2 Róża Różańcowa pw. św. Jana Pawła II Małgorzata Bienias 609-733-467 pierwszy czwartek m-ca
  3 MARANA THA ks.dr Andrzej Kowalczyk
  ks. Krzysztof Mierzejewski
  Ewa i Ireneusz Rogala
  pierwszy i trzeci poniedziałek m-ca
  4

  Grupa Modlitwy Kontemplacyjnej

  Grupy w Polsce

  Rafał Dąbrowski
  każda niedziela godz. 20:00
  5 Grupa Modlitwy Św.Ojca Pio

  Maciej Ciepliński

  Katarzyna Chrzan

  506-318-134

  694-396-512

  23 dzień każdego m-ca
 • Duszpasterstwo Młodzieżowe